Dostępne finanse osobiste

autorzy: Fundacja Innowacja i Wiedza

PROBLEM

„Dostępne Finanse Osobiste” przyczynia się do rozwiązania problemu niskiej świadomości w zakresie zarządzania finansami osobistymi przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkające w mieszkaniach chronionych i treningowych. Innowacja niweluje problem braku materiałów edukacyjnych i narzędzi do praktycznego wdrażania edukacji finansowej w mieszkaniach chronionych i treningowych.


GŁÓWNY CEL

Innowacja społeczna „Dostępne Finanse Osobiste” przyczynia się do popularyzacji tematyki edukacji finansowej wśród opiekunów i mieszkańców mieszkań chronionych i treningowych co przekłada się na wzrost świadomości finansowej obydwóch grup.

Innowacja wnosi do obecnej praktyki gotowe materiały i narzędzia dostosowane do potrzeb i wymagań grupy odbiorców.


ODBIORCY INNOWACJI

osoby z niepełnosprawnością intelektualną z mieszkań chronionych/treningowych

UŻYTKOWNICY INNOWACJI

opiekunowie/edukatorzy osób z niepełnosprawnością intelektualną z mieszkań chronionych/treningowych


NA CZYM POLEGA?

Innowacja składa się z pakietu edukacyjnego mającego na celu wzrost kompetencji i umiejętności finansowych ”Dostępne Finanse Osobiste” (DFO) przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną  mieszkających w mieszkaniach chronionych lub treningowych
i ich opiekunów mieszkań/edukatorów, przetestowanie go i docelowo upowszechnienie w mieszkaniach chronionych i treningowych w wybranych lokalizacjach na terenie całej Polski.

Pakiet edukacyjny jest bardzo praktycznym narzędziem, gotowym do wykorzystania przez opiekunów, terapeutów i inne osoby współpracujące z odbiorcami. Planujemy oprzeć pakiet “DFO” na dwóch  filarach: 

  1. Materiały dla opiekunów/edukatorów. Materiały merytoryczne zawierają praktyczne informacje na temat prowadzenia zajęć z edukacji finansowej i wplatania jej w inne treści. Są również praktycznym przewodnikiem dla opiekunów, którzy do tej pory nie mieli styczności z tą tematyką, znajdą się w nich m.in. scenariusz prowadzenia „konwersacji finansowych” z podopiecznymi (min. 15 przykładowych zagadnień np. reklamacja towarów, oszczędzanie wody, impulsywne zakupy, rozsądne pożyczanie), quizy i prezentacje. Opiekunowie, którzy już wcześniej prowadzili zajęcia z treningu finansowego usystematyzują swoją wiedzę i znajdą „porady w punkt”.
  2. Gra edukacyjna, dzięki której uczestnicy będą mogli przećwiczyć życiowe sytuacje finansowe i wybrać najlepszą opcję zachowania w danym przypadku. Gra to min. 45 zagadnień – utrwala i pogłębia zagadnienia z „konwersacji finansowych”.

DO POBRANIA

GRA: