Klub Świadomej Młodzieży

autorzy: Fundacja Autism Team

PROBLEM

 Młodzież w spektrum autyzmu jest często ofiarą działań dyskryminujących ze względu na specyfikę niepełnosprawności – powodem jest brak realizacji dostosowań, indywidualizacji w procesie kształcenia oraz odziaływań terapeutycznych uszytych na miarę. Błędnie określana jako „młodzież trudna, niegrzeczna” – ma znacznie ograniczony dostęp do edukacji włączającej i możliwości uczestniczenia w życiu społecznym. W placówkach edukacyjnych, a także terapeutycznych często doświadcza przemocy. Osoby w spektrum autyzmu mają zaniżone poczucie własnej wartości. Wieloletnie oddziaływania terapeutyczne mające na celu uzupełnienie obszarów deficytowych, pomijają mocne strony osób w spektrum. Są nimi często pasje, które postrzegane są jako fiksacje. 

Źródłem problemu jest podejście czysto terapeutyczne do osób w spektrum autyzmu. Konsekwencją takich działań są traumy osób autystycznych oraz ich nieprzygotowanie do życia społecznego. Często nie mają świadomości, że mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, że mogą korzystać z licznych praw oraz przywilejów. Nie potrafią rozpoznawać swoich podstawowych potrzeb, nie potrafią zwerbalizować, co lubią, co jest dla nich ważne. Karanie za pasje, nagminne zwalczanie talentów, powoduje, że często znikają z życia społecznego. Podstawowe dobra i usługi są dla nich niedostępne. 


GŁÓWNY CEL

Klub Świadomej Młodzieży ma na celu wzmacnianie potencjału osób w spektrum autyzmu, ze szczególnym naciskiem na pracę przez „pasje” i mocne strony.

Ma na celu budowanie pewności siebie i świadomości praw do pełnego życia na miarę swoich potrzeb i możliwości. Potrzebna jest rewolucja w podejściu do różnorodnego człowieka – INNOWACJA – mocne strony wzmacniać, słabe chronić. Budowanie pewności siebie, swojej sprawczości – w pełnej i świadomej zgodzie z samym sobą. Słuchanie głosu osób w spektrum autyzmu, pytanie ich o zdanie zawsze i w każdej sytuacji. 


ODBIORCY INNOWACJI

Młodzież z niepełnosprawnościami
(w tym z niepełnosprawnością intelektualną), zaburzeniami rozwoju, w spektrum autyzmu, ADHD, padaczką. Członkowie i członkinie Klubu to osoby, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności komunikacyjne, samorzecznicze.

UŻYTKOWNICY INNOWACJI

Wspierające młodzież organizacje, instytucje np. NGO czy szkoły i pracująca w nich kadra. Istotne jest wsparcie członków i członkinie klubu, w tych obszarach, których tego potrzebują np. w wyborze tematyki spotkań, wsparcie w znalezieniu specjalistów, udostępnieniu miejsca, sprzętu.


NA CZYM POLEGA?

Klub Świadomej Młodzieży ma na celu zrzeszenie różnorodnych młodych ludzi w spektrum autyzmu, by działali na rzecz spraw ważnych dla siebie i środowiska obywatelskiego. Celem młodych samorzeczników (ang. Self-Advocacy) będzie wypracowanie praktyk zwiększających dostępność dla osób ze spektrum autyzmu w swojej społeczności lokalnej oraz podnoszenie świadomości o różnorodności (w tym spektrum autyzmu), przy wykorzystaniu swoich „mocnych stron”.

Samorzecznictwo oraz aktywny udział młodych osób w spektrum w przestrzeni społecznej to istota projektu. Kluby powstają w miastach, lokalnie, zrzeszając młodzież regionu, tworząc społeczność działającą na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum i ich rodzin. 


„Bardzo mi się podoba, że wszyscy jesteśmy tak samo ważni i możemy wypowiedzieć się w swój sposób, tak jak potrafimy – spontanicznie – bez sztucznego scenariusza narzuconego z góry. Za szczególnie użyteczne uważam stwierdzenie pani Izabeli, że „pasje mogą być naszą przyszłością, naszym zawodem i mogą nam przynieść niezależność finansową.”


DO POBRANIA

Instrukcja budowania KŚM

MODEL DZIAŁANIA

Model innowacji KŚM

Podsumowanie KŚM