Dostępność Podaj Dalej

autorzy: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

PROBLEM

Przestrzeń użytkowa w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazna i dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Niestety jest jeszcze wiele do zrobienia. Czasy zamknięcia i izolowania osób niepełnosprawnych dawno minęły. Stali się odważniejsi, chcą brać sprawy w swoje ręce, uczyć się, pracować, uczestniczyć w życiu publicznym, uprawiać sporty i podbijać świat. To nie niepełnosprawność jest problemem, ale bariery, które uniemożliwiają pełne uczestnictwo w życiu społecznym, oraz brak wiedzy jak sobie z nimi poradzić.

Mnóstwo barier znajduje się we własnych gospodarstwach domowych. Człowiek, który uległ wypadkowi nie jest świadomy tego jak urządzić mieszkanie, żeby czuć się tam swobodnie i być w pełni obsługowym we własnym lokum. Często będąc jeszcze osobą sprawną zabudowywał wszelkie urządzenia meblami. Kuchenka, umywalka, zlewozmywak, pralka oraz wiele innych urządzeń potrzebnych do codziennego użytkowania są za bardzo zabudowane, na nieodpowiedniej wysokości czy też usytuowane w złym miejscu i osoba z niepełnosprawnością ruchową nie może ich samodzielnie obsłużyć.


GŁÓWNY CEL

Videoporadnik pozwala zobaczyć jak dostosować elementy przestrzeni mieszkaniowej i jak w praktyce funkcjonują konkretne rozwiązania. Profesjonalnie nagrane filmy dotyczą przestrzeni: łazienki, kuchni i jadalni, sypialni i strefy wejścia. Pomysły na rozwiązania są proste i ekonomiczne, w znaczącej większości można je wykonać ,,własnym sumptem”.


ODBIORCY INNOWACJI

Osoby z niepełnosprawnością ruchową zamieszkujące samodzielnie, z rodziną lub w mieszkaniach chronionych.

UŻYTKOWNICY INNOWACJI

Organizacje i instytucje wpierające osoby z ograniczoną sprawnością, które mogą przekazać wiedzę o innowacji wśród zainteresowanych. W szczególności zainteresowane mogą być podmioty prowadzące mieszkania chronione czy treningowe.

Architekci, projektanci przestrzeni mieszkalnej oraz osoby kształcące się w tym kierunku – wiele usprawnień można zaplanować już na etapie projektowania czy urządzania przestrzeni.


NA CZYM POLEGA?

Videoporadnik pokazuje, jakie są normy dostępności w przestrzeni domowej, na jakie bariery napotykają osoby z niepełnosprawnością ruchową, jak sobie z nimi radzić w prosty sposób oraz na co zwracać uwagę przy planowaniu przestrzeni, aby była ona w pełni dostępna.

Videoporadnik o tym, jak stworzyć dostępne mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. Składa się on z pięciu filmów, każdy poświęcony jest innej przestrzeni mieszkalnej.

Proponowane ulepszenia są praktyczne i w większości niedrogie.


DO POBRANIA

ŁAZIENKA

KUCHNIA I JADALNIA

SYPIALNIA

STREFA WEJŚCIA

DOSTĘPNOŚĆ PRZESTRZENI MIESZKALNEJ. WŁASNE ROZWIĄZANIA