Album Potrzeb

autorzy: Fundacja ORCHidea

PROBLEM

Problem, który innowacja rozwiązuje dotyczy seniorów z chorobą otępienną, wynikający z niewystarczającego przygotowania opiekunów oraz pracowników socjalnych do szczególnej formy komunikacji z nimi. Z uwagi na chorobę, wymagają szczególnego podejścia.

W ramach funkcjonującego sytemu opieki nad osobami z otępieniem w Polsce nie stworzono skutecznego i efektywnego modelu wsparcia. Osoby te są traktowane standardowo, jak inni seniorzy, bez uwzględnienia ich specyficznych potrzeb komunikacyjnych.

Osoby z demencją (otępieniem), tj. postępującą chorobą mózgu, mają wiele objawów zw. z pamięcią, myśleniem, orientacją, rozumieniem, zdolnością oceny i komunikowaniem się słownym.


GŁÓWNY CEL

ALBUM POTRZEB może być istotnym rozwiązaniem problemu niewystarczającego przygotowania opiekunów/pracowników socjalnych do świadczenia usług w oparciu o specyficzne potrzeby osoby
z demencją.

ALBUM POTRZEB będzie dobrym narzędziem do codziennej komunikacji/aktywizacji seniora z demencją, a także wsparciem dla opiekuna/pracownika socjalnego.

ALBUM POTRZEB ma pomóc w  przełamaniu barier w komunikacji z osobą z demencją, prowadzących do osamotnienia i poczucia izolacji. Pozwoli na przekazywanie rzeczywistych potrzeb oraz, co, ważne ułatwi nawiązywanie relacji.


ODBIORCY INNOWACJI

osoby starsze z demencją

UŻYTKOWNICY INNOWACJI

pracownicy socjalni


NA CZYM POLEGA?

ALBUM  jest zilustrowany fotografiami dotyczącymi obszarów czynności życia codziennego, odpowiednio pogrupowanymi, tj. rodzina, posiłki, higiena osobista i spędzanie wolnego czasu (w tym: hobby) oraz czynności. Jest opatrzony też podpisami.

ALBUM zawiera strony do uzupełnienia, które pozwolą na jego personalizację. Dotyczy to zwłaszcza danych osobowych, imion bliskich (możliwość wklejenia zdjęcia). Te strony pozwalają na zamieszczenie informacji istotnych, ściśle dotyczących konkretnej osoby. Pozostałe treści mają być uniwersalne.

ALBUM jest dostępny w dwóch wersjach – dla chorego oraz dla opiekuna/pracownika socjalnego. Zróżnicowanie polega na tym, że wersja dla opiekuna/pracownika socjalnego zawiera również niezbędne treści zawierające informacje nt. szczególnych potrzeb osób z demencją, zwłaszcza jeśli chodzi o traktowanie/rozmawianie z nim/postępowanie/ możliwe zachowania/ wskazówki z  uwagi na chorobę. Warsztat pracownika socjalnego, współpracującego z osobami
w wieku senioralnym, powinien być wyposażony w narzędzia i zasady uwzględniające sytuację oraz potrzeby osób starszych. 


DO POBRANIA

Instrukcja użytkowania

Demencja-krótki przewodnik dla opiekunów

Scenariusz spotkania