Na rozdrożu – rodzina w obliczu ubezwłasnowolnienia

autorzy: Fundacja Fiona

PROBLEM

Ubezwłasnowolnienie nie dotyka wyłącznie osoby ubezwłasnowolnionej – to akt prawny o zdecydowanie szerszym „rażeniu”, ponieważ jego konsekwencje odczuwa całe najbliższe otoczenie: rodzice, rodzeństwo, opiekunowie. To na nich spada ciężar radzenia sobie z formalno-prawnymi konsekwencjami: sprawozdawczością, kuratelą, występowaniem do sądu o zgodę we wszystkich kwestiach przekraczających tzw. „zwykły zarząd”. Opieka prawna to obowiązki, stres i kolejne przeciążenia oraz odpowiedzialność (również prawna), gdy opiekun nie sprosta oczekiwaniom. Nikt nie szkoli opiekunów prawnych, nie ma też systemowego modelu wsparcia. Odpowiedzi na większość pytań sąd udziela w „sądzie”, po wcześniejszym złożeniu wniosku.  Naiwnie może powiedzieć, że rodzic może nie przyjąć na siebie takiego obowiązku – kto w takim razie zadba o dobro i przyszłość osoby ubezwłasnowolnionej? Komu rodzic ma powierzyć swoje dorosłe dziecko? 


GŁÓWNY CEL

Rozwiązanie ma dać szansę na podjęcie decyzji, która nie jest obarczona presją, a jednocześnie zabezpieczyć najlepiej rozumiany interes osób o ograniczonych możliwościach decydowania o sobie.  


ODBIORCY INNOWACJI

rodzice, opiekunowie(-ki), krewni, którzy stoją przed podjęciem decyzji o ubezwłasnowolnieniu członka rodziny.

UŻYTKOWNICY INNOWACJI

organizacje pozarządowe, instytucje wspierające osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.
Specjaliści tj. terapeuci, pedagodzy specjalni, którzy w swojej codziennej pracy mają kontakt z OzN i ich rodzinami, przez co niejednokrotnie otrzymują pytania dotyczące tematyki ubezwłasnowolnienia. 


NA CZYM POLEGA?

Innowacja nie ma bezpośredniego wpływu na procesy legislacyjne, ale dba o interesy bezpośrednich interesariuszy.  Rozwiązanie ma pomóc rodzicom i opiekunom zmierzyć się z obszarem ubezwłasnowolnienia: 

  • przygotować się do tematu, 
  • zdobyć konieczną wiedzę, 
  • otrzymać wsparcie specjalistyczne, 
  • zapoznać się z doświadczeniami innych rodzin, 
  • zapoznać się z  alternatywnymi scenariuszami oraz ich potencjalnymi skutkami.

Przygotowane broszury to wsparcie dla rodziców, opiekunów, krewnych osób z niepełnosprawnościami w podejmowaniu decyzji o ubezwłasnowolnieniu dziecka/członka rodziny. Innowacja to zbiór wiedzy prawnej, refleksji rodzin, które doświadczyły podobnego dylematu, a także przykłady rozwiązań wypracowanych za granicą.


DO POBRANIA

Dylematy na rozdrożu

Rodzina na rozdrożu

Poprawnik na rozdrożu