„Zagrajmy – gry planszowe przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku”: AZUL

Stowarzyszenie Otwieracz przygotowało trzy gry planszowe (istniejące już na rynku) i przystosowało je dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez niskobudżetowe zaadoptowanie gry w taki sposób, aby była ona dostępna również dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dzięki tej innowacji gracze niewidomi i widzący mogą grać ze sobą, co jest dla nich okazją do wspólnej zabawy i integracji.

Przedstawiamy pierwszą z nich – AZUL

W tej grze może wziąć udział od dwóch do czterech graczy. Ich zadaniem jest odtwarzanie na
planszy mozaiki z pałacu królewskiego w portugalskim mieście Evora.

 

Każdy gracz ma własną planszę i wszystkie plansze są identyczne. Gracze odtwarzają mozaikę za pomocą kwadratowych kostek (płytek) w pięciu różnych kolorach.

 

Innowatorzy przygotowali kilka sposobów adaptacji gry, do przygotowania których potrzebne są rzeczy, które są łatwo dostępne i kosztują niewiele – czasem nawet te rzeczy po prostu mamy w domu. 

Jeden ze sposobów adaptacji gry

W tym przypadku zostały użyte:

  • drewniane patyczki (oznaczenie pól), 
  • pisaki z farbą (oznaczenie kostek mozaiki),
  • drewniane patyczki (oznaczenie kartonowych okrągłych płytek zwanych warsztatami).

Martyna (słabowidząca uczestniczka testów): „Azul to gra planszowa, która skradła moje serce, dzięki mazakom 3D plansza stała się czytelna i wyrazista, a pionki były stabilne. Ulepszenia sprawiły, że gra jest atrakcyjna pod względem dostępności jak i tym wizualnym.”