Stowarzyszenie Otwieracz przygotowało trzy gry planszowe (istniejące już na rynku) i przystosowało je dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez niskobudżetowe zaadoptowanie gry w taki sposób, aby była ona dostępna również dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Dzięki tej innowacji gracze niewidomi i widzący mogą grać ze sobą, co jest dla nich okazją do wspólnej zabawy i integracji.
Przedstawiamy pierwszą z nich – AZUL.

W tej grze może wziąć udział od dwóch do czterech graczy. Ich zadaniem jest odtwarzanie na
planszy mozaiki z pałacu królewskiego w portugalskim mieście Evora.
Każdy gracz ma własną planszę i wszystkie plansze są identyczne. Gracze odtwarzają mozaikę za pomocą kwadratowych kostek (płytek) w pięciu różnych kolorach.
Innowatorzy przygotowali kilka sposobów adaptacji gry, do przygotowania których potrzebne są rzeczy, które są łatwo dostępne i kosztują niewiele – czasem nawet te rzeczy po prostu mamy w domu.
Jeden ze sposobów adaptacji gry
W tym przypadku zostały użyte:
- drewniane patyczki (oznaczenie pól),
- pisaki z farbą (oznaczenie kostek mozaiki),
- drewniane patyczki (oznaczenie kartonowych okrągłych płytek zwanych warsztatami).



Martyna (słabowidząca uczestniczka testów): „Azul to gra planszowa, która skradła moje serce, dzięki mazakom 3D plansza stała się czytelna i wyrazista, a pionki były stabilne. Ulepszenia sprawiły, że gra jest atrakcyjna pod względem dostępności jak i tym wizualnym.”